نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها که بر اساس آن تفکیک و تغییر کاربری اراضی زراعی جهت احداث باغشهر ممنوع می‌شد، موافقت نکردند و این طرح به صورت عادی بررسی می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن علیمردانی، نماینده مردم زنجان به عنوان طراح، طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها و اصلاح بعدی آن در سخنانی اظهار کرد: با توجه به کم‌آبی فعلی برای حفظ محیط زیست و فضای سبز با توجه به آمایش سرزمین و ظرفیت و توان اکولوژیک محیط زیست که مدت‌هاست به دست فراموشی سپرده شده و با توجه به کم‌آبی سال‌های اخیر، بررسی این موضوع ضرورت دارد.

وی افزود: هزینه‌های تامین آب برای مصارف کشاورزی و باغی و هزینه زیاد نگهداری باغشهرها برای کشور و تجربه ناموفق احداث آنها در اکثر نقاط کشور و اقلیم خشک ایران و بحران و تنش آبی در بعضی مناطق کشور و همچنین جهت جلوگیری از ورود افرد سودجو و منفعت‌طلب و زمین‌خوار و واگذاری غیرقانونی زمین‌ها به شرکت‌های تعاونی و نهادها و احیانا افراد خاص، این طرح به مجلس ارائه شده است.

هادی قوامی نماینده اسفراین در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: بر اساس آیین‌نامه، دو فوریت در شرایطی است که موجب فوت فرصت می‌شود در حالی که این طرح فوریت ندارد.

وی با بیان اینکه باید چنین طرح‌هایی به تناوب و به تدریج انجام شود، اظهار کرد: قانونی جامع و مانع باید تدوین شود که در پی زمان دوام داشته باشد اما اگر این طرح را اکنون به تصویب برسانیم زمانی که اجرایی شود مجددا باید به دنبال سایر اصلاحات برویم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس تاکید کرد: در بررسی اینگونه طرح‌ها بهتر است از ظرفیت سایر دستگاه‌ها نیز استفاده شود.

بر اساس این گزارش، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر نیز در موافقت با این طرح در اظهاراتی گفت:‌ در حال حاضر باغات و اراضی زارعی در حال از بین رفتن است و اجازه برای تفکیک از ضرورت‌ها به شمار می‌رود.

وی افزود: اگر این طرح به تصویب برسد اشکالاتی هم در متن باشد قابل برطرف کردن است.

علیرضا خسروی نماینده سمنان در مخالفت با این طرح ضمن تاکید بر اینکه دو فوریت آن ضرورت ندارد، گفت: در حال حاضر مشکل تنها منابع طبیعی نیست بلکه آب و سایر نیازهای حیاتی اولویت‌دار هستند. چرا باید طرح‌هایی را مصوب کنیم که درآمدی برای دولت ندارد؟

به گزارش ایسنا، پس از اظهارات دومین مخالف، علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت اعلام کرد که طراحان نظرشان بر یک فوریت این طرح است.

بنابراین با توجه به اینکه برای یک فوریت یک موافق و یک مخالف صحبت کرده بودند این طرح به رای گذاشته شد که از مجموع 228 نماینده حاضر، 102 نفر موافق، 57 نفر مخالف و 12 نفر نظرشان ممتنع بود در نتیجه به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسید و به صورت عادی بررسی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، ماده واحده این طرح مطرح می‌کرد که تفکیک و تغییر کاربری اراضی زراعی و بایر، باغی، منابع طبیعی (جنگل‌ها، مراتع، بیشه‌ها و پارک‌های طبیعی) جهت احداث باغشهر و باغ ویلا، باغ مسکونی و نظایر آنها مطلقا در تمامی نقاط کشور ممنوع می‌شد.